Psychoterapia indywidualna – pierwsza konsultacja

 

Psychoterapia indywidualna – co nas skłania, by udać się po pomoc do psychoterapeuty?

Każdy z nas miewa w swoim życiu różne, kryzysowe sytuacje. Czasem wiążą się one z naszą sytuacją zawodową, innym razem dotyczą kłopotów w relacjach. Bywa i tak, że po prostu czujemy się źle sami ze sobą i nie wiemy dlaczego tak się dzieje. W związku z tym warto zadać pytanie, czy psychoterapia indywidualna mogłaby być w takich przypadkach dobrym rozwiązaniem? Z pewnością warto bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu. 

Osoba, która zgłasza się do psychoterapeuty boryka się z mniej lub bardziej sprecyzowanym problemem. Psychoterapia indywidualna to proces poprzedzony kilkoma spotkaniami z psychoterapeutą, które maja na celu diagnozę trudności danej osoby. Tego typu spotkania nazywamy konsultacjami. Niniejszy tekst chciałbym przede wszystkim poświęcić pierwszej takiej konsultacji.

Psychoterapia indywidualna – pierwsza wizyta – czy to takie proste?

Pierwsza wizyta konsultacyjna służy m.in. zapoznaniu się potencjalnego pacjenta (osoby leczonej przez psychoterapeutę poprzez psychoterapię) z samym psychoterapeutą. Zapoznaniu, które wiąże się jednak z podzieleniem się swoim problemem z obcą do tej pory osobą. Godne uwagi jest to, iż  sytuacja ta nie jest łatwa dla kogoś zgłaszającego się po pomoc. Podczas gdy ktoś zmaga się z różnego rodzaju problemami to może być trudno takiej osobie dzielić się nimi z kimś obcym. Tym bardziej, że być może taka osoba po raz pierwszy będzie dzielić się problemem, z którym boryka się  od dawna. Prawdopodobnie taka pierwsza wizyta u psychoterapeuty może być stresująca dla pacjenta. Może np. budzić lęk przed oceną ze strony psychoterapeuty lub różne skojarzenia związane z jego osobą.

Psychoterapia indywidualna – pierwsza wizyta – co jest istotne

Przede wszystkim, podczas pierwszej konsultacji ważna jest jakoś nawiązanego kontaktu pomiędzy psychoterapeutą a potencjalnym pacjentem. Psychoterapeuta powinien być świadomy obaw, niepewności i stresu, jakie może przeżywać zgłaszająca się  do niego osoba. Należy zaznaczyć jednak, że każda  osoba będzie na swój, indywidualny sposób przeżywać pierwsze spotkanie z psychoterapeutą. W związku z tym niektóre osoby mogą mieć poczucie większej swobody w pierwszym kontakcie z psychoterapeutą, inne mniejszej.

Psychoterapia indywidualna – pierwsza konsultacja – czy muszę się jakoś przygotować?

Przede wszystkim, zanim udamy się na pierwszą konsultacje warto zadać sobie kilka pytań. Dobrze, byśmy zastanowili się nad tym z czym wiąże się nasz problem? Czego on dotyczy? Co chcielibyśmy zmienić? Być może trudno nam będzie odpowiedzieć sobie na te pytania. Możliwe też, że w chwili zgłoszenia do psychoterapeuty trudno nam uwierzyć w zmianę naszego stanu psychicznego. Ponadto, możemy mieć  spore wątpliwości w związku z tego typu wizytą i powodzeniem formy pomocy jaką jest psychoterapia indywidualna. Należy zaznaczyć jednak, że to rolą psychoterapeuty jest zbadanie istoty problemu pacjenta, postawienie diagnozy, ustalenie celów psychoterapii, a co za tym idzie – przekonanie danej osoby do tego typu pomocy. Reasumując, warto pomyśleć sobie przed pierwszą konsultacją z czym nam jest źle i co nas niepokoi. Tego typu zagadnienia zostaną bowiem poruszone z psychoterapeutą podczas konsultacji, a następnie wykorzystane podczas ustalania celów psychoterapeutycznych.

Psychoterapia indywidualna – czy jedna konsultacja jest wystarczająca?

Godnym uwagi jest fakt, iż aby skutecznie pomóc danemu pacjentowi należy rzetelnie przyjrzeć się jego trudności. Przede wszystkim należy zebrać szereg niezbędnych informacji służących zaplanowaniu odpowiedniej pomocy dla pacjenta. Dotyczą one zarówno aktualnego problemu jak i historii życia danej osoby. W związku z powyższym, jedna konsultacja, by tego dokonać jest niewystarczająca. Zazwyczaj rozpoczęcie psychoterapii indywidualnej poprzedzone jest 3-5 spotkaniami konsultacyjnymi.

Reasumując, spotkania konsultacyjne z psychoterapeutą stanowią często dla potencjalnego pacjenta wyzwanie. Mogą one wzbudzać w nim różne skojarzenia i emocje, być może bardzo trudne. Jednak warto zaznaczyć, że rozmowa z psychoterapeutą, zbieranie przez niego informacji o danej osobie służą tylko i wyłącznie udzieleniu jej jak najlepszej pomocy. 

Zapraszam do kontaktu (link).